+A A A-
Menu

Grypa

Zakład Badania Wirusów Grypy , Krajowy Ośrodek ds. Grypy  w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego informuje , że najskuteczniejszą formą przeciwdziałania grypie są cosezonowe szczepienia. W sezonie epidemicznym 2015/2016 zaszczepiło się zaledwie 3,4% społeczeństwa polskiego, w skutek czego u wielu pacjentów doszło  do wielonarządowych powikłań pogrypowych, jak również i do zgonów.

Szybkie rozpoznanie zakażenia wirusami grypy warunkuje możliwość prawidłowego rozpoczęcia leczenia przyczynowego. Leczenie grypy z użyciem inhibitorów neuraminidazy powinno być wdrożone do 48 godzin od pojawienia się objawów choroby. O jego wdrożeniu decyduje lekarz.

Aktualnie dostępne są metody biologii molekularnej  pozwalające na potwierdzenie rozpoznania już po 3 godzinach. W cenniku badań Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy NIZP-PZH jest to pozycja EI-12. Zapraszamy do korzystania z nowego, szybkiego badania.

W poprzednim sezonie epidemicznym 2014/2015 potwierdzono za pomocą metod biologii molekularnej  krążenie wirusa grypy w Polsce nawet  w maju  2015 r. , w 4 przypadkach . W  2 przypadkach u  rocznych dzieci  oraz  u  osób w wieku 50 lat i 68 lat.  Ostatnie potwierdzenia  o krążącym wirusie grypy  stwierdzono   25 maja 2015 r. u pacjentów w wieku 50r.ż i 68 r.ż. Badane próbki pochodziły z woj. Mazowieckiego.

 

Film Flu awareness day. Lekarze o szczepieniach przeciwko grypie – https://www.youtube.com/watch?v=Vqr6RlEmuls

FLU-WHO-3

 

 

 

Prawda i mity na temat grypy (PDF)

Raport: Grypa i jej koszty

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce

Zakład Badania Wirusów Grypy – Krajowy Ośrodek ds. Grypy

Nadzór nad grypą – SENTINEL

European Immunization Week

WHO

CDC

ECDC

Flu Awareness Day 28 października 2015r.: Grypa – koszty społeczne i ekonomiczne (plan konferencji)

Materiały do pobrania:

Postery: osoby starsze, kobiety w ciąży, personel medyczny, osoby z problemami zdrowotnymi. (pdf)

Ulotka dla osób starszych (pdf)

Ulotka dla kobiet w ciąży (pdf)

Ulotka dla personelu medycznego (pdf)