+A A A-
Menu

Ebola

Badania diagnostyczne w kierunku zakażenia wirusem EBOLA
z możliwością jednoczesnego wykonania testu kasetowego w kierunku malarii

Badania są wykonywane 24 godz./7dni w tygodniu wyłącznie na zlecenie lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem. Koszt badania 1 próbki wynosi 650 zł.

KONTAKT:

w godzinach 8.00-15.00. (tel.: 22 54 21 230, faks: 22 54 21 385).

W dni powszednie po godz.15.00, w godzinach nocnych oraz w soboty i dni wolne od pracy o zamiarze dostarczenia próbek do badania można poinformować pracowników recepcji NIZP-PZH (tel. 22 54 21 200), którzy zawiadomią zespół diagnostyczny. Pod numerem telefonu 22-5421200 nie będą udzielane informacje merytoryczne. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek zlecającego badanie, szef zespołu diagnostycznego skontaktuje się z lekarzem który podjął decyzję o zleceniu badania.

W przypadku przesłania materiału bez konsultacji telefonicznej zostanie on przyjęty przez przeszkolonych pracowników recepcji w NIZP-PZH, którzy odpowiednio zabezpieczą materiał do czasu rozpoczęcia badań. Badania w kierunku EVD i malarii wykonywane są w godzinach pracy NIZP‑PZH, a w godzinach nocnych, w dni wolne od pracy i weekendy w ramach dyżuru.

Pakiet informacji dla szpitali, lekarzy POZ i służb medycznych

NIZP-PZH: „Istotne informacje o gorączce Ebola” – Istotne informacje o gorączce Ebola (164 pobrania)

Świat u progu stworzenia szczepionki przeciw wirusowi EBOLA (PDF)

26-09-2014 Ebola: an open letter to European governments

http://download.thelancet.com/pdfs/journals/lancet/PIIS0140673614616111.pdf?id=aaa5I3KJNJJyweuW-kVIu

12-09-2014 NIZP-PZH: Konferencja w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego: koordynacja działań instytucji publicznych w przypadku zagrożenia epidemią

W dniu 11 września 2014 r. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny odbyło się seminarium poświęcone koordynacji działań instytucji publicznych w przypadku zagrożenia epidemią.

Szczegóły w załączonym pdf.

26-08-2014 CDC: Tymczasowa instrukcja odnośnie pobierania, transportowania, badania próbki od osób z podejrzeniem zakażenia wirusem Ebola

Więcej informacji

14-08-2014 MSZ: „Ostrzeżenie dla podróżujących”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje o występowaniu na terenie Republiki Gwinei, Republiki Sierra Leone oraz Republiki Liberii epidemii gorączki krwotocznej Ebola. W związku z tym zaleca się zrezygnowanie z podróży do tych krajów.

Gwinea: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/gwinea___ostrzezenie_dla_podrozujacych_1

Nigeria: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/nigeria___komunikat_dla_podrozujacych

Liberia: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/liberia___ostrzezenie_dla_podrozujacych

Sierra Leone: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/sierra_leone___ostrzezenie_dla_podrozujacych

08-08-2014 ECDC: Gorączka krwotoczna Ebola – informacje dla podróżnych*

Komunikat zawiera niezbędne informacje dla osób podróżujących w regiony ognisk zakażeń wirusem Ebola w Gwinei, Liberii, Sierra Leone oraz Nigerii.

* Po publikacji informacji, pojawiły się dodatkowe dwa ogniska zakażenia. Obecnie ognisko zakażenia wirusem Ebola stwierdzono prócz Gwinei i Liberii, także w Sierra Leone oraz Nigerii.

więcej informacji (PDF)

06-08-2014 GIS: Informacja dla osób podróżujących do Gwinei, Liberii, Sierra Leone oraz Nigerii w związku z epidemią gorączki Ebola

http://www.gis.gov.pl/?go=news

01-08-2014 Główny Inspektor Sanitarny o zagrożeniu wirusem Ebola w Polsce. Diagnostyka w kierunku zakażenia wirusem Ebola w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH Jaka jest aktualna sytuacja epidemiologiczna związana z występowaniem zachorowań ludzi na gorączkę krwotoczną Ebola? Czy wirus Ebola obecnie zagraża Polsce? – Iwona Schymalla

[więcej]

07-12-2014 Informacja prasowa: „Epidemia wirusowej gorączki Ebola w Afryce Zachodniej i działania przygotowawcze w Polsce”

Choć do tej pory nie odnotowano przypadku zawleczenia Ebola do Polski, ciągle jesteśmy w stanie gotowości. Na czym polegają działania przygotowawcze, można było się dowiedzieć podczas całodniowej konferencji, która odbyła się 27.11.2014, w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH.

Więcej: